Response Potansiyel Müşteri Yaratma Piramidinin 6 Basamağı 

Potansiyel Müşteri Yaratma piramidiniz ancak içinde çalışan kişiler, kullanılan teknolojiler ve iş süreçleriniz kadar iyi durumda olacaktır. Biz, Potansiyel Müşteri Yaratma Piramidi’nin altı ayrı kattan oluşmuş bir yer olarak görüyoruz: çalışanlar katı, programlar katı, işleyişler katı, veriler katı, raporlama katı, teknoloji ve kaynaklar katı. Bu katların her birinde ayrı ayrı size yardım ederek Potansiyel Müşteri Yaratma Piramid’inizi inşa etmek ve işletmenize yardım etmek için buradayız!

Çalışanlar: İşiniz için doğru takım ve kaynaklara sahip misiniz? Çalışanlarınızı veResponse Piramit Görseli işinizdeki mesuliyet alanlarını düşünün ve en önemli kaynağınız olan çalışanlarınızı  en verimli nasıl yerleştirebileceğinizi belirleyin. Özellikle mevkilerin gerektirdiği anahtar rollere odaklanın ve şirketinizin bir arada işleyen çarklardan oluşan bir bütün olduğunu asla aklınızdan çıkartmayın (ve tabiki pazarlama departmanı da bu çarklarınızın önem teşkil edenlerinden biridir).

Programlar: Programlar konusunda çoklu bir yaklaşım oluşturun. E-mail, etkinlikler, mobil, dijital ve sosyal olanakları işin içine katın ve mesajınızın doğru adreslere iletilebilmesi için en iyi teknoloji ve araçlardan yararlanın.

İşleyişler: Güçlü işleyişler gerekli bilgiyi elde etmenize, geçerli potansiyel müşteri yaratmanıza, fırsatlar oluşturmanıza ve müşterilerinizle iyi ilişkiler yakalamanıza yardımcı olur. Potansiyel Müşteri Yaratma Piramidiniz müşteri kazanım hunisini, potansiyel müşteri puanlama modelleri, potansiyel müşterilere içerik yoluyla şirketinizi hatırlatma yöntemleri, satış anlaşmaları ve daha bir çok yöntemle yürütmeli ve potansiyel müşterilerinizi birer müşteri haline getirmekteki adımları sağlamca atmanızı sağlamalıdır.

Veriler: Potansiyel Müşteri Yaratma Piramidiniz fazlasıyla veri toplar ve saklar. Burada önemli olan nokta, bu verileri işinize yarayacak şekilde kullanabilmek konusunda yetkin olabilmektir, bu nedenle verileri yönetmek konusunda harika olmalısınız. Response DGA’daki veri mimarlarımız size bu konuda yardımcı olacak ve veriler arası bağlantıları nasıl kuracağınızı göstererek elinizdeki programlarla en iyi sonuçlara ulaşmanızı sağlayacaktır.

Raporlama: Raporlama şirketinizde hangi programların çalışıp hangilerinin çalışmadığını ortaya çıkarmak için kullanılan bir yönetim aracıdır. Biz de size Potansiyel Müşteri Yaratma Piramidinizin işleyişi için en önemli dört faktörü raporlama yöntemiyle ortaya çıkartmakta yardımcı oluruz: 1-Hangi hesaplar, 2-Bu hesaplara güvenebilir miyim, 3- Bu hesapları değer bakımından ölçebilir miyim, 4-Raporlama göstergelerimle bu hesaplar üzerinde nasıl ilerleme kaydedebilirim.

Teknoloji ve Kaynaklar: Piyasadaki binlerce talep ve potansiyel müşteri yaratma araçlarından yeni ve dikkat çekici(daha da önemlisi işe yarayan) bir tanesini bulup seçmek size çok yorucu hatta imkansız bir görev olarak görünebilir. Bu noktada Response DGA devreye girerek şirketinize en uygun talep ve potansiyel müşteri yaratma aracını seçer ve bu aracı nasıl kullanacağınıza, nasıl yöneteceğinize ve istediğiniz sonuçlara nasıl ulaşabileceğinize dair size yardım elini uzatır. Ne de olsa sizin gelişiminiz ve büyümeniz için buradayız!